مستربچ مایع

در دنیای رقابتی امروز و با توجه به افزایش تولید کنندگان صنعت پلاستیک، استفاده از راهکارهای نوین برای کاهش هزینه های تولید و افزایش کیفیت محصول دغدغه ی فعالان این صنعت است. یکی از این روش ها استفاده از مستربچ مناسب است. مستربچ یک افزودنی است که بصورت مایع و جامد با پلیمر پلاستیک ترکیب می شود تا خواص و ظاهر نهایی مورد نظر قطعه پلاستیکی را حاصل نماید. با هدف ایجاد رنگ در محصول، بهینه سازی تولید و کاهش قیمت تمام شده و بنا بر خواص فرآیندی و ویژگی های محصول از افزودنی ها، رنگ، تقویت کننده و... در ترکیب پلیمر طی فرآیند تزریق پلاستیک استفاده می شود.

انتخاب مستربچ و افزودنی های مناسب و درصد بکارگیری آن ها در تولید قطعات پلاستیکی بسیار حائز اهمیت است. چراکه انتخاب نادرست منجر به مشکلات اساسی در فرآیند تولید می شود: به عنوان مثال انتخاب و ترکیب نادرست مستربچ پس از مدتی منجر به رسوب در قالب می شود، از دیگر موارد می توان به رگه رگه شدن رنگ در محصول یا ایجاد رد رنگ در قیف دستگاه اشاره کرد.

مستربچ ها از پایه پلیمری و مواد شیمیایی تشکیل شده اند و انواع مختلفی دارند:

مستربچ رنگی، مستربچ شفاف کننده، مستربچ آنتی اکسیدان، مستربچ مایع و....

در این مقاله به ویژگی ها و مزایای مستربچ مایع می پردازیم. رنگ مایع در ابتدای دهه 1980 به عنوان روشی غیر قابل اعتماد شناخته شد و در رقابت با مستربچ های پودری بدلیل تکنولوژی پایینی که در آن زمان استفاده می شد شکست خورد. ولی در حال حاضر و با رشد صنعت پلاستیک و بدلیل مزایایی  که این نوع سری از رنگ ها دارند، مجدد به چرخه صنعت برگشته و صنایع مختلفی همچون لوازم خانگی، بسته بندی، زیبایی و بهداشتی، اسباب بازی، دکوراسیون و...قرار گرفته است. از مزایای رنگ مایع می توان به تولید شفافیت بسیار بالا، کاهش هزینه های تولید، کاهش فضای مورد نیاز برای انبارش،  تسریع در تغییر رنگ حین پروسه تولید، ثبات و همگنی رنگ در دفعات تولید اشاره کرد.

 تمامی مواردی که به آنها اشاره شد منجر به کاهش زمان و هزینه در تولید خواهند شد که قطعا از نگاه تولید کنندگان صنعت پلاستیک این دو فاکتور بسیار مهم است. مستربچ مایع قابل استفاده برای اکثر ترموپلاست هاست و در اکثر فرآیندهای پلاستیک از جمله تزریق پلاستیک، اکستروژن، ترموست و بادی است.

مزایای مستربچ مایع چیست؟

ذرات مستربچ  بدلیل شکل مایع به سرعت میان مواد پلیمری انتشار یافته و ترکیب می شوند. قدرت بالای رنگ دهی ، پخش سریع مایع روی پلیمر های پلاستیک، یکنواختی بالا و دمای پایین تر مورد نیاز برای ترکیب، منجر به افزایش کیفیت محصول و کاهش هزینه های تولید می شود.

مایع بودن، دقت دراندازه گیری را نسبت به مستربچ های پودری افزایش می دهد لذا محصول نهایی شما در دفعاتی که رنگ های مایع را به پلیمر های پلاستیک اضافه می کنید ثبات رنگی بیشتری خواهد داشت. همچنین ساختار مایع مستربچ کمک بزرگی به جاری شدن آن بین گرانول های پلاستیک و ترکیب سریعتر آن می کند. چرا که ترکیب مایع با جامد از جامد با جامد قطعا سریعتر و بهتر انجام می شود.

از دیگر مزایای مستربچ مایع می توان به شفافیت و انتشار بیشتر نور اشاره کرد، این موضوع باعث استفاده بیشتر مستربچ مایع در صنعت PET  شده است. البته رنگ مایع را برای اکثر پلیمرها می توان استفاده کرد: PE, PS, PP, PET, ABS و نایلون.

با استفاده از میزان کمتری از مستربچ های مایع می توان به نتیجه و رنگی برابر در مقایسه با مستربچ های پودری یا گرانولی رسید و این موضوع در کاهش هزینه تمام شده محصول نهایی بسیار تاثیر گذار است.

یکی دیگر از امتیازات مستربچ مایع در مقایسه با جامد، عدم نیاز به خشک کردن اولیه است. همچنین ته نشین شدن و چسبیدن به سیلندر و ماردون در مستربچ های مایع نسبت به جامد بسیار کمتر است. همچنین برای استفاده از رنگ های مایع نیازی به ذوب آن ها با رزین ها وجود ندارد و این امتیاز بزرگی در ترکیب با مواد پلاستیکی حساس است.

بدلیل رطوبت موجود، رنگدانه ها کمتر به قطعات فلزی ماشین می چسبند و این موضوع بشدت زمان تغییر رنگ را کاهش می دهد. در صورت استفاده از هات رانر امکان کاهش تا 50 درصد درمواردی که از مستربچ مایع استفاده می شود بیشتر است. همچنین با یک سیستم دوزینگ مناسب می توان رنگ مایع را به مواد مذاب تزریق کرد این کار کمک بسیار شایانی در کاهش مصرف مواد و زمان خواهد بود چراکه تنها بخشی از خط تولید برای تغییر رنگ باید تمیز شود.

در این موضوع که مزایای رنگ های مایع بسیار است شکی نیست ولی در آخر تصمیم گیری در انتخاب مستربچ مایع یا جامد نیازمند بررسی فاکتورهای متعددی در پروسه تولید قطعات پلاستیکی است که در انتها منجر به افزایش بهره وری و کیفیت و رضایت خواهد شد.

 

منبع: Rowasol & Plastics Technology

نظرات و سوالات خود را برای ما ارسال کنید