مکانیزم و اجزا اصلی مجموعه گیره در دستگاه تزریق پلاستیک

گیره قلب حرکتی در دستگاه تزریق می باشد و نقش بسیار حیاتی را ایفا می کند. جنس گیره از چدن داکتیل جهت عمر طولانی می باشد. اجزای اصلی این سیستم و سیستم حفاظتی آن شامل قسمت های زیر می باشد:

1. صفحه ثابت: که قسمت ماتریس قالب بر روی آن نصب می باشد. این صفحه همانطور که از نامش مشخص است ثابت بوده و نازل از طریق اسپرو و راهگاه، مواد مذاب را وارد آن می کند.

2. صفحه متحرک: قسمت سنبه قالب بر روی آن نصب می شود و توسط نیروی بازویی ها بر روی تایبارها حرکت می کند.

3. تایبارها: چهار میله اصلی که وظیفه حفظ قفل پس از قفل توسط جک گیره را دارا می باشند  باید فاصله آنها از هم برابر باشد. این فاصله برای خریداران دستگاه بسیار مهم است و یکی از معیار های انتخاب نوع دستگاه می باشد، زیرا اندازه قالب همواره باید کوچکتر یا مساوی فاصله بین میله های تایبار باشد. میل تایبار ها از جلو بر روی صفحه ثابت و از عقب بر روی صفحه گیربکس، توسط مهره و استاپر مهار شده اند. سطح میل تایبارها به دلیل جلوگیری از خوردگی و سایش روکش کروم می باشد.

4. بازویی: بازویی ها از یک طرف به صفحه متحرک و از طرف دیگر به صلیبی و صفحه گیربکس متصل می باشد. عمل حرکت دادن صفحه متحرک بر روی تایبارها بر عهده بازویی ها می باشد. بازویی ها توسط پین و بوش بازویی به یکدیگر متصل می باشند، و با استفاده از سیستم مفصلی پنج نقطه ای دوبل به قفل بهتر گیره کمک می کنند.

5. صلیبی: صلیبی از یک سمت به جک گیره و سمت دیگر به بازویی ها متصل می باشد. نیروی جک گیره توسط صلیبی و بازویی ها به صفحه متحرک جهت قفل گیره انتقال پیدا می کند.

آیا می دانید برای انتخاب سیستم راهگاه قالب (گرم یا سرد) چه اطلاعاتی مورد نیاز است؟
مشاهده مقاله

6. جک گیره: این جک یک عملگر هیدرولیکی خطی می باشد که در قسمت انتهای گیره قرار گرفته است. سر راد جک گیره به صلیبی متصل بوده و نیروی قفل گیره را از طریق صلیبی و بازویی ها به صفحه متحرک انتقال می دهد.

7. پران: مکانیزم جدا کردن محصول از قالب توسط مکانیزم پران صورت می پذیرد که به صورت های مختلف (مکانیکی، بادی و ویبره) امکان پذیر می باشد. مکانیزم پران در قسمت پشت صفحه متحرک قرار دارد و دارای یک جک هیدرولیک کوچک جهت پران و یک خط کش الکتریکی جهت اندازه گیری میزان پران می باشد.

8. گوه: دو عدد گوه در زیر صفحه متحرک و برای رگلاژ کردن صفحه متحرک گیره به منظور ممانعت از تماس صفحه متحرک با تایبارها و همچنین ایجاد توازی در حالت بی بار با صفحه ثابت تعبیه شده است. جنس زیر پایه گوه از برنج یا مس بوده و بر روی یک صفحه فولادی به صورت خطی و همراه با حرکت صفحه متحرک حرکت می کند. تنظیم گوه ها بیشتر به صورت تجربی می باشد.

9. صفحه گیربکس: عمل حرکت مجموعه گیره بر عهده صفحه گیربکس می باشد. برای مثال جهت تعویض قالب از حرکت گیربکس استفاده می شود.

10. هیدرو موتور: عمل حرکت دادن صفحه گیربکس توسط هیدرو موتور صورت می پذیرد. هیدرو موتور در دو جهت راست و چپ حرکت کرده و حرکت آن توسط چرخ دنده بزرگ تو خالی به چهار چرخ دنده کوچک که بر روی مهره انتهایی تایبار ها قرار دارد انتقال پیدا می کند و چرخ دنده ها با حرکت بر روی رزوه های انتهای تایبار ها مجموعه گیره را حرکت می دهند.

سیستم حفاظتی گیره:

گیره دستگاه تزریق دارای سه نوع سیستم حفاظتی مکانیکی، الکترونیکی و هیدرولیکی می باشد. در زیر به بررسی هر سیستم می پردازیم:

طراحی انواع مارپیچ دستگاه های تزریق پلاستیک
مشاهده مقاله

– سیستم حفاظت مکانیکی گیره: این سیستم در بالای صفحه ثابت و متحرک سمت اپراتور قرار دارد و شامل یک اهرم (میله شانه ای) و یک زبانه فلزی می باشد. زمانی که درب سمت اپراتور باز باشد زبانه در دندانه اهرم حفاظت مکانیکی درگیر بوده و در صورت حرکت گیره و عمل نکردن دیگر سیستم های حفاظتی گیره، زبانه به دندانه های اهرم حفاظت مکانیکی گیر کرده و مانع حرکت گیره به سمت جلو و بسته شدن گیره می شود.

– سیستم حفاظت الکتریکی: در درب های دو طرف گیره 6 عدد میکروسوئیچ وجود دارد، که 3 عدد در سمت اپراتور و 3 عدد در سمت مخالف می باشد. این میکرو سوئیچ ها به صورت سری به یکدیگر متصل می باشند، 2 عدد از هر کدام میکروسوئیچ ها در هر سمت مربوط به سیستم حفاظت الکترونیکی می باشد. در صورت باز بودن درب در هر سمت از دستگاه، میکروسوئیچ ها عمل نکرده و در نتیجه فرمان حرکت گیره توسط کنترلر صادر نمی شود.

– سیستم حفاظت هیدرولیکی: 2 عدد از 6 میکروسوئیچ توضیح داده شده در بالا مربوط به سیستم حفاظت هیدرولیکی می باشد. این میکروسوئیچ ها در دو سمت دستگاه قسمت عقب هر سمت یک عدد می باشد. در صورت باز بودن در دستگاه و عمل نکردن میکروسوئیچ ها، هیچ فرمانی برای باز کردن مسیر روغن به شیر حفاظت هیدرولیکی داده نمی شود. لازم به ذکر است شیر حفاظت هیدرولیکی بر روی بلوک هیدرولیک گیره قرار دارد و مسیر روغن برای کل بلوک هیدرولیک گیره از آن عبور می کند، در صورت باز نشدن مسیر روغن توسط شیر حفاظت هیدرولیکی امکان حرکت برای هیچ عملگری از گیره وجود نخواهد داشت.

16 دیدگاه

 • سلام، برای استارت کار تزریق پلاستیک، خرید دستگاه تزریق سروو رو توصیه می کنید یا دستگاه تزریق نرمال؟

 • هنوزم تولید سبد میوه توجیه اقتصادی داره؟ برای تولید سبد پلاستیکی 10 کیلویی و 18 کیلویی چه دستگاهی مناسبه؟

 • با سلام، لطفاً یکبار برای همیشه مزایا و معایب دستگاه تزریق پلاستیک نو و دست دوم رو آموزش بدید.

 • سلام از مطالب ارزشمندی که تهیه کردید سپاسگزارم، ممنون شما میشم اگر آموزش تخصصی دستگاه تزریق پلاستیک و دوره اوپراتوری دستگاه رو برگزار کنید.

 • با دستگاه سبدزنی 380 تن چه قطعات پلاستیکی دیگه ای رو میشه تولید کرد؟ بازار تولید سبد دوباره کی رونق میگیره؟

 • مشتری مداری این شرکت درجه یک و فوق العاده است. من چند تا سوال در مورد دستگاه تزریق پلاستیک داشتم که مهندس فروش شرکت با صبر و حوصله کامل راهنمایی کردن.

 • به عنوان یه تزریق کار با 40 سال سابقه عرض می کنم که یادگیری در این صنعت ته نداره! هر روز میشه چیزای جدیدی یاد گرفت.

 • ممنون میشم اگه لیست قیمت دستگاه تزریق پلاستیک چینی رو سایتتون بذارید. متشکرم.

 • چرا دیگه آموزش استفاده از دستگاه تزریق رو نمیذارید؟ خواهشاً تعمیرات دستگاه تزریق رو هم آموزش بدید.

 • طول عمر سیلندر و ماردون دستگاه تزریق در شرایط معمولی چقدره؟ مواد مصرفیمون PP آسیابی و پلی اتیلن نو همراه با ضایعات راهگاهه و دستگاه 24 ساعته در حال کاره.

 • عالی بود، خدا خیرتون بده که همه این اطلاعات میذارید. ما تو کارخونه دستگاه تزریق رو فقط با برند NBM میشناسیم و بس.

 • درود بر شما. خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که تو این بازار و با این قیمت مواد اولیه پلیمری، تولید چه قطعات پلاستیکی بیشترین سود رو داره.

 • بابت مقاله ارزشمندتون ممنونم، لطفا درباره محاسبه قیمت تمام شده هم مقاله منتشر کنید.

 • خدمت شما عرض کنم که برای تازه کارها و افرادی که تازه قصد ورود به صنف پلاستیک رو دارن خرید دستگاه تزریق پلاستیک خوب و قیمت مناسب خیلی حیاتیه. باقیش میمونه بازاریابی و کسب تجربه که با یخورده خاک خوری تو همین بازار میشه موفق بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *