پلاستیک دو جنس

تزریق پلاستیک دو جنس (دو شات) چیست؟

کسانی که با تزریق دو جنس آشنا نیستند، قطعاً در نظرشان روشی پیچیده و مشکل خواهد بود چرا که حین پروسه تزریق، ماده دومی اضافه می گردد.

تزریق پلاستیک دو جنس روشی کاربردی برای تولید قطعات با دو تا ماده گوناگون، دورنگ و پیچیده است.

مزایای تزریق پلاستیک دو شات

 •  هزینه تمام شده کمتر
 • کاهش ضایعات و هزینه تولید قطعات معیوب
 • افزایش دقت و کیفیت محصول نهایی
 • افزایش تیراژ تولید

روش های تزریق پلاستیک دو جنس (دو شات)

راه کارهای اندکی برای تزریق دو جنس وجود دارد که از آن میان می توان، قالب چرخان، مغزی متحرک قالب و روش دو مرحله ای را نام برد.

در دو روش اول، دو یونیت تزریق و دو رانر وجود دارد.

در روش آخر، در اکثر موارد دو قالب مجزا برای هر ماده مورد استفاده قرار می گیرد اما گاهاً با یک قالب استفاده از دو رانر نیز می توان قطعه ای با دو جنس را تولید کرد. در این صورت قطعه بصورت دستی یا توسط ربات برای تزریق ماده دوم جابجا شده و مقابل نازل دوم برای تزریق قرار می گیرد.

نکته ی مهم در تزریق پلاستیک دو جنس، قابلیت مواد برای استفاده باهم است. برای تزریق ماده دوم به بخش های خالی و حفرات قطعه، قابلیت ترکیب شدن دو ماده ای که استفاده می شوند بسیار حائز اهمیت است چرا که برخی مواد تمایل و امکان چسبندگی به یکدیگر را ندارند.

نکات مهم در خرید دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟
مشاهده مقاله

تجربه نشان می دهد که بهترین ماده برای تزریق دوم TPU یا TPE و بهترین مواد برای شات یا تزریق اول PP، PC و ABS هستند. در برخی موارد نیز ماده اول و دوم یکسان هستند ولی برای تزریق دوم رنگ یا افزودنی های متفاوتی اضافه می شود.

چه قالبی برای تزریق پلاستیک دو شات استفاده می‌گردد؟

قالب چرخان برای تزریق دو جنس راحت ترین روش است، البته پیچیدگی ها، نکات مهم و قابل توجهی در طراحی و ساخت قالب این نوع وجود دارد.

تزریق پلاستیک دو جنس

درون قالب یک صفحه چرخان بکار رفته، که توسط سیستم هیدرولیک هدایت می شود. این مورد باعث افزایش پیچیدگی در طراحی قالب می شود و اصولاً در روش هایی که تعداد شات دوم زیاد نیست معمول می باشد.

قالب چرخان دو معنی و طراحی متفاوت برای اکثر قالبسازان دارد. در طراحی ساده تر یک صفحه ی عمودی قالب روی سطح صفحه دستگاه قرار دارد که حول محور بصورت عمودی برای تزریق دوم می چرخد.

قالب تزریق پلاستیک دو شات

در طراحی پیچیده تر، قالب بصورت یک مکعب چرخان طراحی می شود و بسته به نوع  قطعه و شات های مختلفی که به آن تزریق می شود از دو تا چهار وجه این مکعب برای قالب، طراحی می شود و مکعب بصورت دورانی می چرخد و هر سطح مکعب برای تزریق،  جلوی نازل قرار می گیرد. این نوع از قالب های چرخان پیچیدگی و هزینه بیشتری برای ساخت و طراحی دارد.

روش دیگری که برای تزریق دو جنس به کار برده می شود همان گونه که در بالا اشاره شد مغزی متحرک است که نیاز به صفحه چرخان در قالب ندارد. سمبه و ماتریس شبیه قالب های نرمال طراحی شده: یک قطعه، یک کویته.

راهنمای انتخاب مارپیچ دستگاه تزریق پلاستیک
مشاهده مقاله

مغزی متحرک درون قالب حرکت کرده و برای تزریق شات دوم در قطعه در جای مناسب قرار می گیرد. قالب بسته و تزریق اول انجام می شود. سپس مغزی مربوط به شات اول کنار رفته و مغزی شات دوم در محل مناسب ست شده و تزریق دوم انجام می شود.

روش دو مرحله ای (OverMolding) نام دارد. در این روش اصولا یک قطعه با پلاستیک سخت تولید شده و طی تزریق دوم لایه ای از پلاستیک نرم تر (عموما لاستیک) تزریق شده و سطح قطعه اول را می پوشاند. برای تولید قطعات لمسی که اصولا سطح نرمی دارند، روش چند قالبی برای تزریق دو نوع پلاستیک بسیار کاربردی است.

قطعه اول عموما با پلاستیک سخت تولید شده، برای تزریق پلاستیک نرم تر به سطح قطعه اول در برخی طراحی ها از دو قالب و در برخی موارد نیز از یک قالب با دو رانر استفاده می شود. قطعه اولیه برای تزریق دوم بصورت دستی یا بصورت خودکار (توسط ربات) در جلوی نازل دوم قرار میگیرد.

708090100

16 دیدگاه

 • سلام از مطالب ارزشمندی که تهیه کردید سپاسگزارم، ممنون شما میشم اگر آموزش تخصصی دستگاه تزریق پلاستیک و دوره اوپراتوری دستگاه رو برگزار کنید.

 • سلام 2 تا سوال دارم از خدمتتون. چطور میشه از کار تزریق درآمد بیشتری بدست آورد و اینکه بازاریابی محصولات پلاستیکی چطور انجام میشه؟

 • واقعا مقاله عالی بود و بسیار استفاده کردم. در مورد تناژ گیره شخصاً تجربه کردم که دستگاه¬های 3 صفحه¬ای به راحتی می¬تونن 15 تا 20 درصد نیروی بالاتری تولید کنن.

 • برای تولید گلدان پلاستیکی با مواد بازیافتی کدوم دستگاه رو پیشنهاد می کنید؟

 • برای رفع ارور کنترلر دستگاه تزریق پلاستیک برند متفرقه به دفترچه راهنمای دستگاه تزریق پلاستیک چینی نیاز دارم، لطفا راهنمایی کنید.

 • انواع پمپ هیدرولیک مورد استفاده در دستگاه تزریق پلاستیک کدام است؟ دوره آموزش تخصصی هیدرولیک دستگاه تزریق پلاستیک چه زمانی برگزار میشود؟

 • سلام، برای استارت کار تزریق پلاستیک، خرید دستگاه تزریق سروو رو توصیه می کنید یا دستگاه تزریق نرمال؟

 • سلام و عرض ادب خدمت شما. خواهشی داشتم از خدمتتون، لطفا برای انتخاب دستگاه تزریق پلاستیک جهت تولید لوازم خانگی و تولید اسباب بازی پلاستیکی راهنمایی بفرمایید.

 • سلام وقتتون بخیر، 2 تا دستگاه تزریق پلاستیک NBM دارم باهاشون کارهای اجرتی انجام میدم. خواستم خواهش کنم اگه ایده مناسبی برای تولید قطعات تزریقی با دستگاه 120 تن دارید منو راهنمایی بفرمایید.

 • آیا با این اختلاف قیمت بین دستگاه تزریق پلاستیک ایرانی و چینی تولیدکننده ها میتونن به فکر خرید دستگاه وارداتی باشن؟

 • بهترین برند دستگاه تزریق پلاستیک برای قطعه سازی خودرو و تولید ضربی رو معرفی کنید. با تشکر

 • سلام و خسته نباشید. لطفا درباره مزایا و معایب دستگاه تزریق پلاستیک مطلب بذارید. ممنون.

 • درود و سپاس بابت مطالب آموزشی مفیدتون، خواهشندم در خصوص معایب و مزایای دستگاه¬های تزریق پلاستیک عمودی هم مطالبی تهیه فرمایید. با تشکر

 • لطفا قیمت و مشخصات دستگاه عمود تزریق میز کشویی دار 100 گرم و 200 گرم و دستگاه تزریق افقی 320 تن رو اعلام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *