دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده (عمودی)

دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده (عمودی)


معرفی دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده (عمودی)

 

در­حالی­ که دستگاه ­های تزریق پلاستیک معمولاً بر اساس سیستم تولید توان در گروه هیدرولیک، هیبرید و تمام برقی دسته ­بندی می ­شوند، طبقه ­بندی دیگری نیز وجود دارد که این دستگاه ­ها را بر اساس محور حرکتی گیره، به دو نوع افقی و ایستاده (عمودی) تقسیم می­ کند.

دستگاه تزریق پلاستیک عمودی(ایستاده) یا ستونی (Vertical injection molding machine)، دستگاهی است که صفحه متحرک گیره در آن در راستای عمود به سطح زمین حرکت می ­کند و اگر گیره این دستگاه ­ها از انواع دارای تایبار باشد، تایبارها به صورت ستونی قرار می­ گیرند. واحد تزریق در دستگاه­ های تزریق پلاستیک عمودی، می ­تواند به صورت افقی و یا عمود به زمین باشد که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

واژه انگلیسی Horizontal به معنای افقی، در برابر واژه Vertical قرار می­ گیرد که ترجمه آن معادل “عمود بر صفحه افقی” است. در عین حال در زبان انگلیسی واژه­  Perpendicularبه معنای عمودی یا متعامد بر سطحی خاص است. در اصطلاح بازاری، برخی این دستگاه را تحت عنوان دستگاه تزریق عمودی و یا عمود تزریق می­ شناسند، اما ترجمه صحیح ­تر آن، دستگاه تزریق ایستاده یا ستونی است که این شیوه ترجمه در مورد بعضی دیگر از ماشین آلات صنعتی مانند دستگاه فرز، به درستی استفاده می ­شود. بنابر­این در ادامه این دستگاه­ ها تحت عنوان دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده نامیده می ­شوند.

بررسی ویدئویی دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده ایزومی

 

کاربرد دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده چیست؟

مهم­ترین دلیل استفاده از دستگاه ­های تزریق پلاستیک ایستاده، سهولت اینسرت گذاری درون قالب است. نیروی جاذبه باعث ثابت ماندن قطعات اینسرتی بر روی نیمه ثابت قالب می­ شوند، و این قابلیت به ویژه زمانی اهمیت پیدا می­ کند که اینسرت ­ها از مواد غیر فرومگنتیک ساخته شده باشند. موادی مانند مس، برنج، آلومینیوم، پلاستیک و لاستیک دارای خاصیت فرومگنتیک نیستند و توسط آهنربا جذب نمی ­شوند، به همین دلیل ثابت نگه داشتن آن ها بر روی قالب در دستگاه ­های افقی چالش برانگیز است، اما در دستگاه­ های ایستاده به یاری نیروی جاذبه این کار به آسانی انجام می ­گیرد.

مزایای دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده (ستونی) چیست؟

دستگاه ­های تزریق ایستاده علاوه بر خاصیت ذاتی گفته شده، به گونه ­ای طراحی می­ شوند که برای تولید قطعات اینسرتی مناسب باشند.

به عنوان مثال ارتفاع میز آن ها به اندازه­ ای است که کاربر به راحتی بتواند به آن دسترسی داشته و قطعات اینسرتی را درون قالب بکارد. همچنین برخی از امکانات نظیر میز گردان و کشویی این کار را بیش از پیش ساده کرده ­اند.

از جمله موارد کاربرد دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده می ­توان به تولید قطعات الکتریکی، قطعات خودرو، پوسته یا بدنه لامپ ال­ای­دی، انواع سرسیم و سرسوکت، تجهیزات پزشکی، انواع قطعات دارای اینسرت یا کاشتنی و … اشاره کرد.

علاوه بر این اغلب ماشین ­سازان دستگاه­ های تزریق پلاستیک ایستاده را در تناژهای پایین ­تری از دستگاه ­های افقی تولید می­ کنند که طبیعتا قیمت پایین ­تری هم دارند. بسیاری از تولیدکنندگان برای تولید قطعات پلاستیکی نیاز به دستگاهی با تناژ کم دارند، بنابراین خرید یک دستگاه تزریق افقی باعث تحمیل هزینه اضافه به آن ها می­ شود. نیروی گیره در دستگاه­ های تزریق پلاستیک افقی موجود در بازار ایران معمولاً از 80 تن به بالا است، در حالی که دستگاه ­های تزریق ایستاده با نیروی گیره 20 تن به آسانی قابل تهیه هستند.

قیمت پایین دستگاه­ های تزریق ایستاده به ویژه برای کارآفرینانی که به تازگی قصد ورود به صنعت پلاستیک را دارند جذاب است.

یکی دیگر از مزیت­ های دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده این است که فضای کمی را اشغال می ­کند و از این لحاظ برای کارگاه ­های کوچک تولیدی بسیار مناسب است. این دستگاه­ ها با توجه به قیمت پایین و اندازه کوچک شان در بعضی از موارد پاسخ­گوی نیاز افرادی هستند که در جستجوی دستگاه تزریق پلاستیک خانگی هستند.

چند نوع دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده وجود دارد؟

دستگاه­ های تزریق پلاستیک ایستاده معمولاً بر اساس نوع گیره یا میزشان طبقه بندی می ­شوند. دستگاه ­های تزریق پلاستیک ایستاده NBM بر اساس نوع گیره در دو نوع دارای تایبار و تایبارلس (سی فریم) تولید می ­شوند. هر یک از این دو نوع دستگاه دارای چند نوع میز با کارکرد متفاوت است که انواع آن ها به صوت زیر است:

انواع میز در دستگاه­ های ایستاده دارای تایبار:

  • میز ثابت
  • میز کشویی یک طرفه
  • میز کشویی دو طرفه
  • میز گردان

 

 

دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده تایباردار با میز کشویی دو طرفه
دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده تایباردار با میز کشویی دو طرفه

دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده تایباردار با میز گردان
دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده تایباردار با میز گردان

انواع میز در دستگاه­ های ایستاده سی شکل بدون تایبار (C-Frame)

  • میز ثابت
  • میز کشویی دو طرفه
  • میز گردان

 

20202064

20202065

دستگاه ­های تزریق پلاستیک ایستاده سی فریم برای تولید انواع سر سوکت مناسب هستند.

ویژگیهای جدولدستگاه تزریق پلاستیک ایستاده سی فریم با میز گردان دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده سی فریم با میز ثابت

دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده سی فریم با میز ثابت (چپ)

ویژگیهای جدولدستگاه تزریق پلاستیک ایستاده سی فریم با میز گردان (راست)

بررسی انواع میزهای دستگاه ­های تزریق پلاستیک ایستاده

دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده میز ثابت:

قسمت ثابت قالب بر روی صفحه ثابت این دستگاه ­ها بسته می ­شود و همان گونه که از اسم آن پیداست، به صورت ثابت و فاقد توانایی حرکت عرضی است. میزهای ثابت برای تولید قطعاتی که نرخ تولید بالایی ندارند بسیار مناسب هستند. همچنین دستگاه ­های تزریق ایستاده مجهز به میز ثابت، از سایر انواع دستگاه ­ها ارزان ­تر هستند. از جمله کاربردهای دستگاه ­های مجهز به این میز می­توان به تولید تجهیزات الکتریکی، سر سیم و سر سوکت اشاره کرد.

دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده میز کشویی یک طرفه:

بر روی صفحه ثابت گیره این دستگاه ­ها، یک میز با قابلیت حرکت عرضی تعبیه شده است که این امکان را فراهم می­ کند که بخش ثابت قالب (که بسته به نوع قالب ممکن است حفره یا مغزی قالب باشد) در زمان باز شدن گیره به سمت اپراتور حرکت کند و با خارج شدن از زیر صفحه متحرک، فضای بیشتری را در اختیار اپراتور قرار دهد تا با آزادی عمل و ایمنی بیشتری اقدام به برداشتن قطعات و یا اینسرت گذاری نماید. کاربرد این نوع میز در قطعاتی است که اینسرت گذاری آن ها دشوار است، مانند کلید و پریز، قطعات خودرو و تجهیزات الکتریکی.

دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده میز کشویی دو طرفه:

فلسفه تجهیز ماشین تزریق ایستاده به میز کشویی دو طرفه، همانند میز کشویی یک طرفه به منظور تسهیل اینسرت گذاری است، با این تفاوت که استفاده از میز دو طرفه این امکان را ایجاد می ­کند تا در­حالی ­که گیره دستگاه در حالت قفل قرار دارد، از یک سمت بخش ثابت قالب خارج از گیره و در اختیار اپراتور قرار گیرد تا عمل برداشتن قطعات تولید شده و اینسرت گذاری را انجام دهد. برای این منظور لازم است تا بخش ثابت قالب در دو عدد یا بیشتر ساخته شود. این نوع میز برای تولید قطعاتی که زمان خنک شدن قطعه و یا زمان اینسرت گذاری در آن ها بالاست بسیار مناسب است. نرخ تولید قطعه با استفاده از دستگاه­ های مجهز به میز کشویی دو طرفه بسیار بالا است. طبیعتا این دستگاه­ ها نسبت به دو نوع قبلی قیمت بالاتری هم دارند. دستگاه ­های مجهز به میز کشویی دو طرفه معمولاً برای تولید قطعات الکتریکی، تجهیزات پزشکی و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می ­گیرند.

دستگاه تزریق پلاستیک ایستاده میز گردان:

میز گردان مانند میزهای کشویی برای تسهیل قطعه برداری و اینسرت گذاری مورد استفاده قرار می­ گیرد. علاوه بر این به دلیل امکان نصب چندین سنبه (یا بخش ثابت قالب) بر روی یک دستگاه، و قابلیت اینسرت گذاری و قطعه برداری در حین سیکل تولید، نرخ تولید به شدت افزایش پیدا می­ کند. همچنین این دستگاه­ ها به دلیل فاصله زیاد محل قرارگیری اپراتور از گیره دستگاه، ایمنی بسیار بالایی دارند. با استفاده از دستگاه­ های تزریق پلاستیک ایستاده مجهز به میز گردان می­توان بسیاری از قطعات با روش تولید پیچیده مانند پوسته لامپ LED، تجهیزات پزشکی و قطعات خودرویی را در مقیاس انبوه تولید کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *