شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)

قالب­ های ­طبقه ­ای (Stack mold) در واقع دو یا چند قالب هستند که در یک مجموعه بصورت طبقات جداگانه مونتاژ شده ­اند، به گونه­ ای که هر یک از طبقات قالب، یک خط جدایش مجزا داشته و قطعه تولیدی متفاوت دارند. قیمت قالب­ های طبقه­ ای گران­تر از قالب­ های معمولی بوده و طراحی و ساخت آن­ها بسیار پیچیده­ تر است، اما مزیت بسیار مهم آن­ها افزایش نرخ تولید قطعه است که این امر می­ تواند سود قابل توجهی را برای تولید کنندگان به ارمغان بیاورد. در حالی­ که تعداد کویته­ های یک قالب طبقه­ ای 2 یا چند برابر بیشتر از یک قالب معمولی است، زمان پر شدن قالب، زمان اتوکشی و خنک شدن در آن هر دو نوع یکسان است و تنها زمان باز و بسته شدن گیره در قالب­ های طبقه­ ای طولانی ­تر است، همین ویژگی باعث افزایش نرخ تولید قطعه می­ شود.

10

یکی دیگر از مزایای مهم قالب­ های طبقه­ ای این است که نیروی قفل گیره­ در آنها تقریباً با قالب­ های معمولی برابر است زیرا با وجود این­که تعداد کویته­ های یک قالب دو طبقه دو برابر یک قالب معمولی است اما سطح مصور کویته ­ها در هر دو نوع قالب مساوی است بنابر­این از نظر تئوری به نیروی قفل گیره­ای برابر با آن احتیاج خواهند داشت، اگرچه در عمل تجربه شده است که نیروی لازم برای قفل گیره در قالب­ های چند طبقه حدود %10 بیشتر است که این به دلیل بیشتر بودن تعداد سطوح تماس بین صفحات قالب است که عدم توازی را افزایش می­ دهد. همچنین ابعاد یک قالب چند طبقه با یک قالب معمولی تفاوت چندانی ندارد و به دستگاه تزریق پلاستیک بزرگتری نیاز نیست.

بسیاری از تولیدکنندگان مصنوعات پلاستیکی به دلیل عدم اطلاعات کافی از فواید استفاده از قالب ­های طبقه ­ای، اشتیاقی به استفاده از آن­ها نشان نمی ­دهند در حالی­که با استفاده از این قالب ­ها می­ توانند نرخ تولید خود را عملا دو برابر کنند.

11

از میان قالب ­های طبقه ای، قالب­ های 2 طبقه بیشتر از قالب­ هایی با تعداد طبقات بیشتر مرسوم هستند و طرز کار آن­ها به این صورت است که در هنگام باز شدن قالب برای خروج قطعه و انجام عمل پران، هر سه قسمت قالب توسط یک مکانیزم ویژه از هم باز می­ شوند. مکانیزم­ های متداول برای انجام این کار عموماً چرخ و شانه، مکانیزم چهار میله­ ای هارمونیک، سیستم چرخ دنده مارپیچ و مکانیزم عملگر هیدرولیکی می­ باشند.

انواع مکانیزم ­های باز کننده صفحات در قالب­ های طبقه ­ای

12131614
علاوه بر مکانیزمِ باز­کننده صفحات، سیستم راهگاه گرم از دیگر ملزومات یک قالبِ طبقه ­ای است. انتقالِ پلاستیک ذوب شده از سرنازل به بخشِ مرکزی قالب که منیفولدِ راهگاه در آن قرار دارد، توسط اسپرو راهگاه گرم انجام می­ گیرد که روشی بسیار ساده محسوب می­شود. یکی از معایب و مشکلات قالب ­های طبقه ­ای با این سیستم راهگاه، جدا شدنِ مواد داخل راهگاه در هنگام باز شدن قالب است، بخصوص زمانی که از ربات برای برداشتن قطعات استفاده می­شود. استفاده از سیستم­ های پیچیده تر راهگاه گرم نظیر روشGate-to-Gate Melt Transfer  برای رفع این مشکل می­تواند راه­ گشا باشد.

عموماً قالب­ های طبقه ­ای برای تولید قطعات پلاستیکی مسطح و یا با عمق کم مناسب هستند به این دلیل که برای تولید قطعات با عمق زیاد، کورس بازشو گیره بسیار زیاد است و باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از دیگر مواردی که باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد، حجم شات تزریق است که باید برای تغذیه کامل حفره­ های قالب کافی باشد. قالب ­های طبقه­ ای برای تولید ظروف جدار نازک، درب بطری و ظروف پلاستکی، سینی و قطعات نازک و بزرگِ لوازم خانگی بسیار مناسب هستند.

نمونه ای از قطعاتی که برای تولید بوسیله قالب ­های طبقه ­ای مناسب هستند:

17181920

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *