شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)

قالب­ های ­طبقه ­ای (Stack mold) در واقع دو یا چند قالب هستند که در یک مجموعه بصورت طبقات جداگانه مونتاژ شده ­اند، به گونه­ ای که هر یک از طبقات قالب، یک خط جدایش مجزا داشته و قطعه تولیدی متفاوت دارند. قیمت قالب­ های طبقه­ ای گران­تر از قالب­ های معمولی بوده و طراحی و ساخت آن­ها بسیار پیچیده­ تر است، اما مزیت بسیار مهم آن­ها افزایش نرخ تولید قطعه است که این امر می­ تواند سود قابل توجهی را برای تولید کنندگان به ارمغان بیاورد. در حالی­ که تعداد کویته­ های یک قالب طبقه­ ای 2 یا چند برابر بیشتر از یک قالب معمولی است، زمان پر شدن قالب، زمان اتوکشی و خنک شدن در آن هر دو نوع یکسان است و تنها زمان باز و بسته شدن گیره در قالب­ های طبقه­ ای طولانی ­تر است، همین ویژگی باعث افزایش نرخ تولید قطعه می­ شود.

10
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)

یکی دیگر از مزایای مهم قالب­ های طبقه­ ای این است که نیروی قفل گیره­ در آنها تقریباً با قالب­ های معمولی برابر است زیرا با وجود این­که تعداد کویته­ های یک قالب دو طبقه دو برابر یک قالب معمولی است اما سطح مصور کویته ­ها در هر دو نوع قالب مساوی است بنابر­این از نظر تئوری به نیروی قفل گیره­ای برابر با آن احتیاج خواهند داشت، اگرچه در عمل تجربه شده است که نیروی لازم برای قفل گیره در قالب­ های چند طبقه حدود %10 بیشتر است که این به دلیل بیشتر بودن تعداد سطوح تماس بین صفحات قالب است که عدم توازی را افزایش می­ دهد. همچنین ابعاد یک قالب چند طبقه با یک قالب معمولی تفاوت چندانی ندارد و به دستگاه تزریق پلاستیک بزرگتری نیاز نیست.

کاربرد پلاستیک در تولید چراغ خودرو
مشاهده مقاله

بسیاری از تولیدکنندگان مصنوعات پلاستیکی به دلیل عدم اطلاعات کافی از فواید استفاده از قالب ­های طبقه ­ای، اشتیاقی به استفاده از آن­ها نشان نمی ­دهند در حالی­که با استفاده از این قالب ­ها می­ توانند نرخ تولید خود را عملا دو برابر کنند.

11
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)

از میان قالب ­های طبقه ای، قالب­ های 2 طبقه بیشتر از قالب­ هایی با تعداد طبقات بیشتر مرسوم هستند و طرز کار آن­ها به این صورت است که در هنگام باز شدن قالب برای خروج قطعه و انجام عمل پران، هر سه قسمت قالب توسط یک مکانیزم ویژه از هم باز می­ شوند. مکانیزم­ های متداول برای انجام این کار عموماً چرخ و شانه، مکانیزم چهار میله­ ای هارمونیک، سیستم چرخ دنده مارپیچ و مکانیزم عملگر هیدرولیکی می­ باشند.

انواع مکانیزم ­های باز کننده صفحات در قالب­ های طبقه ­ای

12
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)
13
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)
16
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)
14
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)
علاوه بر مکانیزمِ باز­کننده صفحات، سیستم راهگاه گرم از دیگر ملزومات یک قالبِ طبقه ­ای است. انتقالِ پلاستیک ذوب شده از سرنازل به بخشِ مرکزی قالب که منیفولدِ راهگاه در آن قرار دارد، توسط اسپرو راهگاه گرم انجام می­ گیرد که روشی بسیار ساده محسوب می­شود. یکی از معایب و مشکلات قالب ­های طبقه ­ای با این سیستم راهگاه، جدا شدنِ مواد داخل راهگاه در هنگام باز شدن قالب است، بخصوص زمانی که از ربات برای برداشتن قطعات استفاده می­شود. استفاده از سیستم­ های پیچیده تر راهگاه گرم نظیر روشGate-to-Gate Melt Transfer  برای رفع این مشکل می­تواند راه­ گشا باشد.

عموماً قالب­ های طبقه ­ای برای تولید قطعات پلاستیکی مسطح و یا با عمق کم مناسب هستند به این دلیل که برای تولید قطعات با عمق زیاد، کورس بازشو گیره بسیار زیاد است و باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از دیگر مواردی که باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد، حجم شات تزریق است که باید برای تغذیه کامل حفره­ های قالب کافی باشد. قالب ­های طبقه­ ای برای تولید ظروف جدار نازک، درب بطری و ظروف پلاستکی، سینی و قطعات نازک و بزرگِ لوازم خانگی بسیار مناسب هستند.

تولید ماسک تنفسی با استفاده از دستگاه­ های سری A5 ایزومی برای یاری­ رسانی به ووهان
مشاهده مقاله

نمونه ای از قطعاتی که برای تولید بوسیله قالب ­های طبقه ­ای مناسب هستند:

17
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)
18
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)
19
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)vvvvvv
20
شرکت ایزومی سازنده قالب های طبقه ای (Stack Mold)

 

 

 

 

16 دیدگاه

  • واقعا مقاله عالی بود و بسیار استفاده کردم. در مورد تناژ گیره شخصاً تجربه کردم که دستگاه¬های 3 صفحه¬ای به راحتی می¬تونن 15 تا 20 درصد نیروی بالاتری تولید کنن.

  • چرا دیگه آموزش استفاده از دستگاه تزریق رو نمیذارید؟ خواهشاً تعمیرات دستگاه تزریق رو هم آموزش بدید.

  • سلام، برای محاسبه نسبت L:D جهت تهیه مقاله دانشگاهی به کمک نیاز دارم، چطور می تونم از راهنمایتتون استفاده کنم؟

  • آیا با این اختلاف قیمت بین دستگاه تزریق پلاستیک ایرانی و چینی تولیدکننده ها میتونن به فکر خرید دستگاه وارداتی باشن؟

  • عالی بود، خدا خیرتون بده که همه این اطلاعات میذارید. ما تو کارخونه دستگاه تزریق رو فقط با برند NBM میشناسیم و بس.

  • به نظرم برند پمپ هیدرولیک و شیرهای برقی از همه چیز مهمتره، دستگاه تزریق با هیدرولیک قوی یه عمر کار میکنه.

  • سلام از مطالب ارزشمندی که تهیه کردید سپاسگزارم، ممنون شما میشم اگر آموزش تخصصی دستگاه تزریق پلاستیک و دوره اوپراتوری دستگاه رو برگزار کنید.

  • با دستگاه سبدزنی 380 تن چه قطعات پلاستیکی دیگه ای رو میشه تولید کرد؟ بازار تولید سبد دوباره کی رونق میگیره؟

  • روش محاسبه توان تبرید برای انتخاب چیلر دستگاه تزریق پلاستیک را توضیح دهید.

  • سلام و عرض ادب، لطفا تفاوت دستگاه اینورتر و دستگاه تزریق سروو رو توضیح بدید. شرایط فروش ویژه و اقساطی دستگاه تزریق پلاستیک رو هم میخواستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *