گام های راه اندازی کارگاه تزریق پلاستیک

دانلود PDF راهنمای راه اندازی کارگاه تزریق پلاستیک

گام اول: شناسایی بازار هدف قطعه پلاستیکی

چنانچه قصد ورود به صنعت تولید قطعات پلاستیکی و یا ایده ی راه اندازی کارگاه تزریق پلاستیک را در سر دارید، در گام نخست باید قطعه یا قطعات مشخصی را در نظر گرفته و بازار هدف خود را شناسایی کنید.

تجربه ثابت کرده که قطعاتی که تاکنون در داخل تولید نشده اند و یا قطعاتی که تقاضای زیادی در بازار برایشان وجود دارد به صورت بالقوه سودآوری بیشتری دارند، بنابراین انتخاب بهتری به شمار می آیند.

درآمد تزریق پلاستیک چقدر است؟ (بروزرسانی 1402)✅
مشاهده مقاله

سایر گام هایی که پس از تعیین قطعه یا قطعاتی که قصد تولیدشان را دارید باید برداشته شود عبارتند از:

گام دوم: تحلیل قطعه پلاستیکی

در گام دوم روش تولید مناسب تعیین می شود و به این منظور لازم است شکل هندسی، تیراژ تولید و جنس قطعه به دقت تحلیل شود.

برخی از ساختارهای هندسی مانند دهانه ی باریک تر از بدنه یا شیب منفی قطعه با روش تزریق پلاستیک قابل تولید نیست، در این شرایط باید سایر روش های تولید پلاستیک مانند روش بادی یا بادی تزریقی را انتخاب کنید. چنانچه تیراژ قطعه بسیار پایین بوده یا نمونه سازی مورد نظر باشد، خرید ماشین آلات و حتی ساخت قالب توجیه اقتصادی نخواهد داشت، در چنین شرایطی روش پرینت 3 بعدی توصیه می شود. جنس قطعه نیز در انتخاب روش تولید موثر است.

بر اساس موارد گفته شده، یکی از روش های تولید زیر برای شما مناسب تر خواهد بود:

 

تولید تجهیزات پزشکی در تزریق پلاستیک
تولید تجهیزات پزشکی در تزریق پلاستیک

گام سوم: تحلیل مواد اولیه قطعه پلاستیکی

مواردی از قبیل رنگ، افزودنی، و نوع ماده اولیه باید در گام سوم مورد بررسی قرار گیرند. همچنین تامین کنندگان این مواد باید شناسایی شده و استعلام قیمت انجام شود.

در صورتی که مواد اولیه مورد نیاز برای تولید قطعه در داخل کشور موجود نباشد، باید نحوه ی واردات و تامین مواد اولیه نیز درنظر گرفته شود.

در این مرحله لازم است برآورد دقیقی از قیمت مواد اولیه و میزان مصرف آن صورت پذیرد تا  برای تخمین قیمت تمام شده مورد استفاده قرار گیرد.

گام چهارم: امکانات برای راه اندازی کارگاه تزریق پلاستیک

فضای کارخانه: سالن تولید محصولات پلاستیکی باید فضای کافی برای استقرار ماشین آلات و لوازم جانبی، تردد افراد و حمل بار را داشته باشد.

حداقل ارتفاع توصیه شده برای کارخانه تزریق پلاستیک 4.5 متر است و در صورت استفاده از جرثقیل سقفی، حداقل ارتفاع 5.5 متر مورد نیاز است.

به دلیل وزن قابل توجه ماشین آلات تزریق پلاستیک، بتن ریزی بهترین گزینه برای کف سازی کارخانه به شمار می رود. علاوه بر موارد یاد شده، سیستم تهویه ی مناسب نیز به عنوان یکی از ضروریات فضای کارخانه تزریق پلاستیک محسوب می شود.

آموزش-اپراتور-دستگاه-تزریق-پلاستیک
آموزش-اپراتور-دستگاه-تزریق-پلاستیک

مشاوره و ساخت قالب: قالب تزریق پلاستیک جزء ضروری برای تولید قطعه محسوب شده و انتخاب سایز و نوع دستگاه تزریق پلاستیک مستقیما به آن بستگی دارد.

پیش از خرید دستگاه تزریق پلاستیک چینی باید مواردی مانند ابعاد قالب، نوع راهگاه، بازشو مورد نیاز، شات تزریق و نیروی گیره مورد نیاز در با یک مشورت قالبساز حرفه ای مشخص شوند.

هزینه ساخت قالب نیز باید مورد توجه قرار گرفته و در محاسبه قیمت تمام شده قطعه مورد استفاده قرار گیرد.

تزریق پلاستیک چیست: راهنمای جامع تزریق پلاستیک
مشاهده مقاله

گام پنجم: تجهیزات برای راه اندازی کارگاه تزریق پلاستیک

ماشین آلات: گام بعدی پیش بینی و استعلام قیمت ماشین آلات است. رایج ترین تجهیزات و ماشین آلات موجود در کارخانه های تزریق پلاستیک عبارتند از:

بر اساس نوع قطعه و نرخ تولید مورد انتظار، ممکن است تمام با بخشی از تجهیزات فوق را نیاز داشته باشید، به منظور حصول تخمین دقیق تری از قیمت تمام شده در اینجا باید تجهیزات مورد نیاز تعیین شده و از قیمت هر یک استعلام شود.

تاسیسات: پس از تعیین ماشین آلات و تجهیزات، مقدار جریان برق مورد نیاز بر حسب آمپر مشخص می شود.

دستگاه های تزریق پلاستیک با برق صنعتی 3 فاز کار می کنند و عموما به جریان بالا احتیاج دارند.

علاوه بر برق، آب خنک نیز یکی از ضروریات راه اندازی کارگاه یا کارخانه تولید پلاستیک است.

 آب خنک را می توان از طریق چیلر، برج خنک کن، چاه آب یا … تامین کرد، البته استفاده اختصاصی از چیلر صنعتی هواخنک برای هر دستگاه، گزینه ی قابل توصیه است.

برای تولید برخی از قطعات خاص، هوای فشرده نیز مورد نیاز است که در این صورت باید تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز برای تامین آن پیش بینی شده و در قیمت تمام شده لحاظ شود.

 

16 دیدگاه

 • من شخصا دستگاهی از برند NBM ندارم اما همیشه از شرکت شما بخاطر کلاس بالا و سابقه حرفه ای به خوبی یاد کردم. لطفا اگه جشنواره فروش ویژه یا شرایط فروش اقساطی دستگاه تزریق داشتید اطلاع رسانی کنید.

 • فیلم‌ها و مطالب آموزشی این وب‌سایت برای هر کسی که به صنعت تزریق پلاستیک تازه وارد شده، فوق‌العاده مفیده و حکم دانشگاه رو داره. سال گذشته افتخار حضور در دوره آموزش اپراتوری پیشرفته رو داشتم و خیلی از شما یاد گرفتم. موفق باشید.

 • به عنوان یه تزریق کار با 40 سال سابقه عرض می کنم که یادگیری در این صنعت ته نداره! هر روز میشه چیزای جدیدی یاد گرفت.

 • فروشنده دستگاه تزریق های اسپید برند چینی در حد نو با ربات IML و قالب ظرف یکبار مصرف و سطل 1 لیتری و 1 و نیم لیتری هستم.

 • استفاده از ربات قطعه بردار به جای کارگر چقدر از هزینه های تولید رو کاهش میده؟

 • 10 سال پیش با کلی شک و تردید یه دستگاه تزریق 470 تن از شما خریدم. خوشبختانه تیم خدمات پس از فروش شرکت با برخورد خوب واقعا وقت گذاشتند تا دستگاه رو راه اندازی کردن و قطعه گرفتیم. از همون موقع مشتری ثابت شما هستم و 8 تا دستگاه تزریق تناژ سنگین دیگه هم از شما خریدم.

 • انواع پمپ هیدرولیک مورد استفاده در دستگاه تزریق پلاستیک کدام است؟ دوره آموزش تخصصی هیدرولیک دستگاه تزریق پلاستیک چه زمانی برگزار میشود؟

 • طول عمر سیلندر و ماردون دستگاه تزریق در شرایط معمولی چقدره؟ مواد مصرفیمون PP آسیابی و پلی اتیلن نو همراه با ضایعات راهگاهه و دستگاه 24 ساعته در حال کاره.

 • آیا با این اختلاف قیمت بین دستگاه تزریق پلاستیک ایرانی و چینی تولیدکننده ها میتونن به فکر خرید دستگاه وارداتی باشن؟

 • اصول محاسبه قیمت تمام شده محصولات پلاستیکی رو توضیح بدید و بفرمایید که حاشیه سود تزریق پلاستیک چقدره؟

 • لطفا درباره آخرین تکنولوژی¬های صنعتی اروپا در حوزه تولید پلاستیک مطالب بیشتری تهیه کنید. سپاسگزار شما هستم.

 • مقاله ای با موضوع کاربردهای دستگاه تزریق پلاستیک در تولید تجهیزات پزشکی نگارش نموده‌ام. در صورت تمایل به انتشار در این وب سایت از طریق ایمیل اطلاع رسانی بفرمایید.

 • درود و سپاس بابت مطالب آموزشی مفیدتون، خواهشندم در خصوص معایب و مزایای دستگاه¬های تزریق پلاستیک عمودی هم مطالبی تهیه فرمایید. با تشکر

 • سلام، برای استارت کار تزریق پلاستیک، خرید دستگاه تزریق سروو رو توصیه می کنید یا دستگاه تزریق نرمال؟

 • با دستگاه سبدزنی 380 تن چه قطعات پلاستیکی دیگه ای رو میشه تولید کرد؟ بازار تولید سبد دوباره کی رونق میگیره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *