دستگاه تزریق پلاستیک خانگی

در سال‌های اخیر، ظهور کسب‌وکارهای کوچک و خانگی به‌طور تصاعدی در حال افزایش است که نشان‌دهنده تغییری جهانی به سوی تمرکززدایی تولید و سفارشی سازی خدمات است. سرمایه گذاری در کسب و کارهای خانگی اغلب از اشتیاق و میل به خودمختاری و کارآفرینی ناشی می شود و در پاره ای از موارد چنین کسب و کارهایی توانسته اند محصولات و خدمات منحصر به فردی را ارائه دهند که پیش از آن تنها در انحصار شرکت های بزرگ تولیدی و خدماتی قرار داشته است. دستگاه تزریق پلاستیک خانگی یا رومیزی یکی از ایده هایی است که اخیراً برای راه اندازی کسب و کارهای خانگی مورد توجه قرار گرفته است. با ما همراه باشید تا بیشتر با این دستگاه و ایده کارآفرینی با استفاده از آن آشنا شوید.

 

دستگاه تزریق پلاستیک رومیزی یا خانگی چیست؟

دستگاه تزریق پلاستیک رومیزی یا خانگی یک نسخه کوچک شده از دستگاه های صنعتی بزرگتر است و بر اساس همان اصول کار می کند. دستگاه های تزریق پلاستیک خانگی یا رومیزی هم می توانند گرانول های پلاستیک را ذوب و سپس به درون تزریق کنند. تفاوت کلیدی دستگاه های تزریق پلاستیک خانگی با دستگاه های رومیزی در اندازه و قابلیت های کاری آنها نهفته است. دستگاه های خانگی برای قرار گرفتن در فضاهای کاری کوچک طراحی شده اند و می توان آنها را با استفاده از برق تک فاز خانگی به کار انداخت. این دستگاه ها برای تولید قطعات پلاستیکی کوچک یا نمونه سازی مناسب هستند اما برای تولید قطعات پلاستیکی پیچیده کارایی ندارند، همچنین برای تولید انبوه مناسب نیستند.

نوع دیگری از این دستگاه ها نیز وجود دارد که دستگاه تزریق پلاستیک دستی نامیده می شود و از یک سیلندر و پیستون کوچک و یک اهرم دستی تشکیل شده که برای ذوب و تزریق پلاستیک استفاده می شوند. این دستگاه از نیروی دست برای تامین فشار تزریق استفاده می کند و به همین علت فشار تزریق بسیار محدودی دارد.

 

دستگاه تزریق پلاستیک رومیزی

مزایای دستگاه تزریق پلاستیک خانگی یا رومیزی

 

قیمت ارزان: دستگاه های تزریق رومیزی در مقایسه با همتایان صنعتی خود، بسیار ارزان هستند و می توانند توسط کسب‌وکارهای خانگی و کارهای آموزشی یا آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار گیرند.

لیست قیمت دستگاه تزریق پلاستیک
مشاهده مقاله

سهولت استفاده: اکثر دستگاه های تزریق رومیزی با در نظر گرفتن کاربری آسان طراحی شده اند. این دستگاه ها کنترلر پیچیده ای ندارند و حتی افراد غیر فنی نیز می توانند از آنها استفاده کنند.

 

صرفه جویی در فضا: دستگاه های رومیزی بسیار کوچک هستند و می توان از آنها در کارگاه های کوچک، آزمایشگاه ها یا حتی گاراژها استفاده کرد.

دستگاه تزریق پلاستیک دستی

معایب دستگاه تزریق پلاستیک خانگی یا رومیزی

 

نرخ تولید پایین: دستگاه های تزریق پلاستیک رومیزی در مقایسه با دستگاه های صنعتی، نرخ تولید پایینی دارند و برای تولید انبوه به صرفه نیستند.

محدودیت کاری: این دستگاه ها نیروی گیره ناچیز، فشار تزریق کم و وزن تزریق محدودی دارند که برای تولید بسیاری از قطعات پلاستیکی کافی نیست، به همین دلیل تنها برای تولید بعضی از قطعات پلاستیکی قابلیت استفاده دارند.

آلودگی محیط: با وجود آنکه این دستگاه ها اندازه کوچکی دارند و از برق تک فاز خانگی استفاده می کنند، اما به این دلیل که همچنان با ذوب پلاستیک سر و کار دارند، هوای محیط را آلوده می کنند و برای استفاده در فضای خانه مضر هستند.

معرفی دستگاه تزریق پلاستیک عمودی (ایستاده)
مشاهده مقاله

کاربردهای دستگاه تزریق پلاستیک خانگی یا رومیزی

 

اهداف آموزشی: این دستگاه ها برای استفاده در مدارس و دانشگاه ها بسیار مناسب بوده و می توانند یادگیری عملی را برای دانش آموزان فراهم می کنند.

نمونه سازی: این دستگاه ها برای تولید نمونه های آزمایشگاهی مانند نمونه های استاندارد تست کشش، فشار و پیچش بسیار مناسب و مقرون به صرفه هستند.

تولید خانگی: علاقه مندان به ساخت و تولید تفننی (DIY) می توانند به کمک این دستگاه ها، ایده های خود را بدون نیاز به ماشین آلات بزرگ و صنعتی عملی سازند. همچنین می توان از این دستگاه برای تولید در منزل به منظور کسب درآمد نیز استفاده کرد.

دستگاه تزریق پلاستیک خانگی

 

توجیه اقتصادی دستگاه های تزریق پلاستیک خانگی

 

برخی از روندهای پیشرفت فناوری در تزریق پلاستیک، به سوی سادگی، تمرکززدایی و قابلیت تولید محلی جریان دارند، با این حال افزایش کارایی همچنان پررنگ ترین روند در توسعه فناوری تولید پلاستیک به شمار می رود. دستگاه های تزریق پلاستیک رومیزی برای بعضی از کسب و کارهای کوچک یا استفاده های آموزشی و آزمایشگاهی گزینه ای مناسب و مقرون به صرفه هستند اما به دلیل ویژگی ها و محدودیت هایی که دارند، نمی توان از انها برای تولید انبوه استفاده کرد. همچنین با وجود اندازه کوچک و قابلیت راه اندازی با برق خانگی، برای استفاده در محیط خانه توصیه نمی شوند.

لیست قیمت دستگاه تزریق پلاستیک
مشاهده مقاله

توجه داشته باشید که دستگاه های تزریق پلاستیک رومیزی قیمت ارزانی دارند و در نگاه اول بسیاری از افراد توانایی خرید و سرمایه گذاری بر روی آنها را دارند، اما لازم است توجیه پذیری اقتصادی این دستگاه ها نیز مورد توجه قرار گیرد. نخستین موردی که از دیدگاه اقتصادی جلب توجه می کند این است که نمی توان از این دستگاه ها برای تولید اغلب قطعات پلاستیکی که در زندگی روزمره با آنها سروکار داریم، استفاده کرد. در عمل بسیاری از قطعات پلاستیکی از هندسه پیچیده، دیواره نازک و اندازه ای بزرگتر از حد قابل تولید توسط دستگاه های تزریق پلاستیک رومیزی برخوردارند. مورد دوم قیمت تمام شده قطعه است که باید به آن توجه شود. چنانچه از این دستگاه برای نمونه سازی و تولید در تیراژ کم، استفاده شود، می تواند مقرون به صرفه باشد. برای مثال تولید سمپل یا نمونه های استاندارد آزمایشگاهی برای تعیین خواص مکانیکی انواع پلیمرها، یکی از کاربردهای توجیه پذیر دستگاه های تزریق رومیزی به شمار می رود.

در پایان چنانچه قصد خرید هر نوع دستگاه تزریق پلاستیکی را دارید، توصیه می کنیم که حتماً در ابتدا قابلیت های دستگاه و توانایی خودتان در فروش محصول را ارزیابی نمایید. دستگاه های تزریق پلاستیک رومیزی کاربردهای صنعتی محدودی دارند و به منظور کسب درآمد در منزل و راه اندازی کسب و کارهای خانگی، چندان مناسب نیستند.

Refrence:

MicroMolder | Desktop Injection Molding Solutions (micro-molder.com)

China Desktop Injection Molding Machine, Desktop Injection Molding Machine Manufacturers, Suppliers, Price | Made-in-China.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *