f583001c34

تشخیص سریع انواع متداول پلاستیک یکی از مهارت ­های کلیدی برای افراد شاغل در صنعت پلاستیک است. علاوه بر تست شعله، این کار با استفاده از بررسی برخی از خواص مواد پلاستیکی مانند شفافیت، بافت، قابلیت شناوری، نرمی و … انجام می ­شود که مجموعه آن ها در کنار یکدیگر ویژگی منحصر به فرد هر ماده پلاستیکی است. بسیاری از این خواص با استفاده از تست شعله به آسانی قابل تشخیص هستند. علاوه بر تست شعله، می­توان ترموپلاست یا ترموست بودن ماده مورد نظر را با استفاده از گرمای اتو، هویه یا سوزن گداخته تعیین کرد. مواد ترموپلاست در مجاورت هویه نرم و شکل پذیر می ­شوند در حالی که مواد ترموست سخت باقی می ­مانند.

در ادامه، روش شناسایی سریع مواد پلاستیکی با کمک تست شعله به طور کامل معرفی می ­شود، توجه کنید که حتما این تست­ را در فضای باز و به دور از مواد اشتعال زا انجام دهید و در حین انجام تست نیز مراقب دست و لباس خود باشید.

برای شروع کار موارد زیر را به ترتیب انجام دهید:

    1. به قطعه پلاستیکی مورد نظر نگاه کنید و بررسی کنید که آیا قطعه شفاف است یا کدر؟
    2. قطعه را لمس کنید و ببینید آیا خم می ­شود؟ خش می­ افتد؟ لمس کردن سطح آن چه حسی دارد؟
    3. تکه ای از قطعه را با چاقو ببرید. آیا قطعه به سادگی بریده شد؟ لبه ­های برش خورده صاف هستند یا دندانه دار؟
    4. تکه بریده شده را در داخل یک لیوان پر از آب قرار دهید و ببینید که آیا قطعه شناور می ­ماند یا ته ­نشین می­ شود.
  1. تکه بریده شده را خشک کرده و پس از آن یک میله فلزی یا سوزن را بر روی شعله اجاق گاز یا فندک بگیرید تا سرخ شود، سپس میله یا سوزن گداخته را به نمونه بچسبانید و ببینید که آیا نمونه نرم می­ شود یا خیر.
  2. تکه بریده شده را با استفاده از یک فندک بسوزانید و با دقت به اندازه، رنگ شعله و دود آن توجه کنید. آیا پلاستیک ذوب شده چکه می ­کند؟ آیا پس از خاموش کردن فندک پلاستیک همچنان به سوختن ادامه می ­دهد؟

خواص بررسی شده را با اطلاعات موجود در جدول ضمیمه مقایسه کنید و ببینید کدام ماده با نمونه شما مطابقت دارد.

جدول روش شناسایی پلاستیک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *