892080337c

فناوری های نو در حوزه تولید ظروف بسته بندی همواره برای تولیدکنندگان این صنف جذاب بوده است. اخیرا فناوری نوینی با عنوان فوم سازی مایکروسلولار (Microcellular foaming technology) توسط شرکت Mucell در زمینه تولید ظروف بسته بندی نیز توسعه داده شده است و می تواند ارتقاء کیفیت ظروف بسته بندی مواد غذایی را به روشی کاملا بدیع به همراه داشته باشد.

در این فناوری نیتروژن یا کربن دی اکسید به صورت سیال فوق بحرانی به درون پلاستیک مذاب تزریق می شود. پس از تزریق پلاستیک به درون قالب، وجود این سیال باعث تولید حباب های ریز و انبساط مواد به شکل فوم می شود. پس از آنکه فوم تمام فره قالب را پر کرد، دمای آن در اثر گردش آب درون قالب به حدی کاهش می یابد که انبساط حجمی متوقف شده و قطعه شکل نهایی خود را پیدا می کند.

استفاده از این روش اثرات مطلوبی بر روی وزن قطعه، زمان سیکل تولید، تابیدگی قطعه پس از تزریق و نیروی قفل گیره مورد نیاز دارد.

2021041301

شرکت ایزومی با بهره گیری از این فناوری دستگاه های تزریق پلاستیک ویژه تولید فوم مایکروسلولار مخصوص تولید لوازم خانگی و قطعات خودرو را به بازار عرضه کرده است. در غرفه ایزومی در نمایشگاه چایناپلاس 2021  خط تولید ظرف جداره نازک با برچسب گذاری درون قالب (IML) با استفاده از تکنولوژی FoamPro ایزومی به نمایش گذاشته خواهد شد. این خط تولید که بر پایه دستگاه تزریق پلاستیک PAC250K ایزومی که مخصوص تولید قطعات جداره نازک است و به همراه ربات IML، تجهیزات تولید فوم مایکروسلولار و قالب 2 کویته مجهز به راهگاه گرم تهیه شده است، تولید محصول با کیفیتی فوق العاده و در تحت شرایطی کاملا منعطف و دوست دار محیط زیست به معرض نمایش می گذارد.

حداکثر انعطاف پذیری در تولید با نسل جدید دستگاه تزریق سیلیکون مایع (LSR) ایزومی
مشاهده مقاله

2021041302

2021041303

استفاده از فناوری FoamPro در تزریق فوم مایکروسلولار باعث بهبود جریان پذیری پلاستیک مذاب شده و فرایند قالبگیری قطعه را تسهیل می کند. این ویژگی به خصوص برای تولید قطعات از پلاستیک های زیست تخریب پذیر حائز اهمیت است. تقاضا برای استفاده از پلیمرهای زیست تخریب پذیر در صنعت تولید ظروف بسته بندی به طور روزافزونی در حال افزایش است، در عین حال به دلیل نرخ جریان مذاب (MFR) بسیار پایین این مواد که معمولا بین 3 تا 5 گرم بر 10 دقیقه قرار دارد، فراوری پلاستیک های تجزیه پذیر کاری چالش برانگیز است. در فناوری تزریق فوم مایکروسلولار به دلیل ترکیب شدن سیال فوق بحرانی با پلاستیک مذاب، جریان پذیری به حد مطلوبی بهبود می یابد و تزریق مواد تجزیه پذیر به آسانی انجام می شود.

فناوری FoamPro می تواند گزینه های بیشتری در خصوص ضخامت دیواره های قطعه را برای طراحان محصول فراهم آورد. همچنین به لطف این فناوری پایداری ابعادی قطعه بهبود یافته و تابیدگی قطعه پس از تزریق کاهش پیدا می کند.

به علاوه این فناوری کمک شایانی به کاهش وزن قطعه می کند، به طوری که در مورد این محصول وزن قطعه 5% کاهش یافته است. همچنین فشار تزریق به میزان 15% و نیروی قفل گیره مورد نیاز به اندازه 20% کاهش پیدا کرده اند، از این رو تولید ظروف بسته بندی جداره نازک با استفاده از این روش بسیار مقرون به صرفه و همچنین دوست دار محیط زیست محسوب می شود.

در کنار مزایای یاد شده، کیفیت قطعات تولیدی در این روش افزایش پیدا می کند چرا به دلیل ساختار متخلخل قطعات تولید شده توسط فناوری FoamPro ایزومی، ضخامت قطعات تولید شده افزایش پیدا می کند، در حالی که وزن قطعات نسبت به سایر روش های تولیدی کاهش می یابد. افزایش ضخامت ظروف بسته بندی باعث مستحکم شدن آن ها و همچنین کاهش ضریب هدایت حرارتی به میزان 20 تا 30 درصد می شود.

رتبه بندی ماشین آلات فرآیند پلاستیک چین در سال 2018 بر اساس درآمد و سودخالص
مشاهده مقاله

1400022010

نام قطعه: ظرف بسته بندی از جنس فوم مایکروسلولار

تعداد کویته های قالب: 2

حجم ظرف: 1 لیتر

وزن قطعه: 25.6 گرم

زمان سیکل تولید: 6.5 ثانیه

1400022012

%20%D8%AA%D8%AC%D8%B2%DB%8C%D9%87%20%D9%BE%D8%B0%DB%8C%D8%B1

منبع: http://www.yizumi.com/en/news/t9/i2111243/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *